ДУША НАРОДУ

Основні теми та проблеми роману "Майстер та Маргарита"

Великий і унікальний роман Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита» можна читати і перечитувати, постійно черпаючи і пізнаючи щось нове. Цей твір про життя і смерть, про людину і Бога, про любов і ненависть - про все, що живе в наших душах.

У романі порушено багато найважливіших тем. Одна з них - яскравий творчий початок в людині, що дозволяє йому створювати геніальні речі і що викликає заздрість у нездар. Тема ця яскраво показана на прикладі Майстра, якому так звані письменники товариства «МАССОЛІТ», очолювані дрібним чоловічок і кар'єристом Берліозом, і літературні критики, такі як Латунский, не давали можливості донести свій роман про Понтія Пилата до людей.

Нерозривно пов'язана з творчістю Майстра і його любов до Маргарити. Ця тема розкрита і описана Булгаковим настільки сильно, що змушує нас забувати про все і жити, і дихати в унісон з прочитаним.

На прикладах характерів різних людей письменник демонструє нам також силу і слабкість людської душі. У романі показані жадібність, байдужість, зраду і в той же час щедрість, мудрість і здатність співчувати. Особливим чином в творі йдеться про поняття добра і зла, про те, як неоднозначні вони. Добро в романі уособлює Ієшуа Га-Ноцрі, він же Ісус, який рятує заблудлі душі, а зло - мессир Воланд, він же Сатана, що карає їх. Виходить, що по суті добро і зло - це дві сторони однієї медалі.

Адже люди грішні за визначенням. Але слід завжди пам'ятати, що кожен наш вчинок, праведний чи ні, має зворотну дію подібне бумерангу і нести відповідальність за все нами скоєне в будь-якому випадку доведеться, то чи в земному житті, чи то після неї.

У романі це дуже яскраво відображено в описі балу у Сатани. Величезна кількість персонажів, які вчинили різні злочини і гріховні вчинки, несуть відповідальність за них в своєму загробному житті. Можна ставитися до цього як до містики, але якась вища справедливість в цьому є.

Все те, що описано в романі складно переказати, та й не завжди вдається осмислити. Але одне можна стверджувати точно - це не просто роман, це підручник життя.