ДУША НАРОДУ

Добро та зло в романі Майстер та Маргарита

Однією з особливо глибоких і основних тем світової літератури є одвічне протистояння злих і добрих сил. Кожен автор представляє цю боротьбу по-своєму, і жодному з них ніколи не вдасться вичерпати її до самого кінця. Дана тема відмінно освітлена в одному з найгеніальніших і найкращих романів усіх часів і народів «Майстрі і Маргариті», опублікованому лише після смерті автора, яким є Михайло Опанасович Булгаков.
Цей дивовижний філософський роман, сенс якого розкривається не кожному читачеві і аж ніяк не відразу, вивчати потрібно особливо уважно, вдумуючись в репліки кожного з героїв. Читати його радять кілька разів, але в різному віці, адже тільки тоді стає зрозуміло, що це своєрідне послання, заповіт Булгакова нащадкам, в якому можна знайти безліч підказок на хвилюючі багатьох питання про добро і зло.
У романі, який писався автором понад дванадцять років, протягнута нерозривна нитка між далеким минулим і сучасної для Булгакова життям. Однак, як в минулому, так і в теперішньому часі, за припущенням автора, боротьба добра зі злом ні на мить не вщухає, так як остаточної перемоги жодна зі сторін домогтися не зможе ніколи.
Головним уособленням добра тут є Ієшуа Га-Ноцрі, а роль злого героя грає Воланд. Обидва персонажа, ніби нероздільно пов'язані один з одним, їх суперечка і різнодумство не покидає їх ні на мить, ось чому дія книги раптово переміщується то в самий початок нових часів, то в Москву початку 20-го століття. Цим Булгаков, мабуть, хотів розповісти про те, що добро і зло не можуть існувати окремо, обидві сили однаково могутні і вічні.
Ієшуа Га-Ноцрі - зразок чистоти, істини, благодіяння, всепрощення і любові до всього живого. Ієшуа є головним героєм, про який розповів в своєму творі Майстер. А це значить, що Майстер допомогою твори мистецтва бажав показати своє протистояння суспільству, в якому правлять нечесні, брехливі, боягузливі і безсовісні люди. Отже, Майстер також є уособленням добра в романі Булгакова. Сумно те, що Майстер не зміг дійти в своєму протистоянні до кінця, він просто здався, зіткнувшись з лицемірним суспільством лицем до лиця, а тому його заслугою є лише спокій, але не світло.
Воланд - абсолютне зло, диявол, в якого суспільство відмовляється вірити, рівно, як і в Бога. Однак, навіть злі сили часто справедливі і чесні з тими людьми, хто цього дійсно заслуговує, саме це стає очевидним, після прочитання роману. Воланд прибув до Москви лише з однією єдиною метою - відновлення порушеного на користь зла рівноваги. Він був покликаний також для того, щоб змусити суспільство згадати про те, що зло породжує лише зло, а також про існуючий у всесвіті законі відплати. Він справедливо карає людей за їх слабкості і пороки, однак він допомагає закоханим Майстра і Маргарити знову знайти один одного, тому що їх любов щира і всемогутня.
Я вважаю, що роман «Майстер і Маргарита» - це звернення автора до людей, його послання нам. У ньому розповідається про те, що кожна людина повинна замислюватися про відповідальність за всі скоєні ним діяння, якими б вони не були, поганими або ж хорошими, адже саме наші вчинки тягнуть нас вниз, або ж навпаки, роблять наші душі розвиненіші і світліше.