ДУША НАРОДУ

Твір міркування на тему Опудало

Відомий письменник радянської епохи Володимир Железніков написав чимало повістей і оповідань для дітей та юнацтва. Одним з найпопулярніших творів автора є захоплююча психологічна повість «Опудало», що розповідає про непрості дитячі проблеми і взаємини підростаючого покоління в своєму колі.

Сталася ця історія в старовинному невеличкому містечку на Обі, куди до свого дідуся приїжджає внучка Оленка - «нескладний довгоногий підліток ». Дід Микола Миколайович - колишній фронтовик, він займався колекціонуванням картин і вів замкнутий спосіб життя. Мрією дідуся було організувати в своєму будинку справжню картинну галерею.

Дівчинка йде в 6-й клас місцевої школи і знайомитися зі своїми однокласниками. Відносини з однолітками не склалися з першого дня - весь колектив, хоча і посміхався Олені в обличчя, але всією своєю поведінкою давав зрозуміти, що відверто призирает дівчинку. Першопричиною неприязні до Олени був її замкнутий дід, якого в маленькому містечку все недолюблювали і називали «Заплаточніком». А все тому, що захоплений збором картин, колишній фронтовик завжди ходив в одному і тому ж поношеному старенькому пальто.

Олена, намагаючись хоч якось подружиться з однокласниками, намагається з усім погоджуватися і навіть посміхається у відповідь на відкриті образи на свою адресу. Однак дітям її поведінка здається дурною і безрозсудною, і незабаром клас дає новенької кличку «Опудало».

У класі навчається симпатичний хлопчик Діма Сомов, в якого закохані багато дівчаток. Він один, хто надає новенькій дівчинці підтримку і поступово їх дружба переростає в закоханість. Але це почуття незабаром руйнує малодушний і боягузливий вчинок Діми по відношенню до Олени.

А справа була так. Хлопці вирішили всім класом прогуляти урок і відправитися в кіно. Коли все потайки виходять на вулицю, Діма раптом згадує, що залишив в класі скарбничку, в якій зберігалися зібрані на туристичну поїздку, гроші дітей. Олена погоджується збігати і принести цей предмет, але несподівано дівчинка спотикається і тоді Олена слід  за хлопчиком і раптом, підійшовши до дверей класу, чує, як розмовляють Діма і зауч школи Маргарита Іванівна. Вчителька випитує у Діми, куди вони всі втекли, і Діма видає таємницю хлопців. Дівчинка все це чує, але не тільки вона стає свідком «зради» Діми, в цей момент в класі під партою ховаються ще двоє учнів - перша красуня класу Шмакова і її постійний супроводжуючий «підкаблучник» Попов.

 Прогул школи не пройшов для дітей безкарно і незабаром весь клас дізнається, що за цей проступок їх довгоочікувана поїздка в Москву тепер відкладається на тривалий час. Хлопці вирішують виявити і покарати винного, хто «здав» їх учителю. Тоді Олена, бачачи нерішучість Діми, бере провину на себе і стає в класі справжнім ізгоєм. Всі учні оголошують їй бойкот, глумляться над нею, а потім навіть жорстоко б'ють.

 Дівчинка ж весь цей час сподівається, що Діма ось-ось зізнається у своїй вині і заступиться за бідолаху. Але хлопчик зовсім не поспішає це робити, боячись втратити авторитет однокласників.

 Але правда відома ще двом - Шмакової і Попову, але ті вирішують не втручатися, а поспостерігати за тим, як поведе себе Сомов.

 Всі сподівання і надії Олени руйнуються, коли Діма остаточно зраджує її і особисто приймає участь в бузувірському акті спалення опудала.

 Але в цей самий момент, бачачи, що справа зайшла занадто далеко, втручається Попов і розповідає хлопцям, хто справжній зрадник. Але пізно, дівчинка вже досить натерпілася і не бажає більше вчитися в цій школі і жити в цьому місті.

 Дідусь Олени залишає власну колекцію картин в дар місту, а сам разом з онукою їде на теплоході. На прощання фронтовик віддає в дар школі картину з зображенням своєї дружини, яка дуже схожа на його внучку.  Олену Бессольцева.