Роман «Чорна рада» автора Пантелеймона Куліша
Роман Пантелеймона Куліша «Чорна рада» було надруковано двома мовами в 1857 році. В основі даного твору розповідається історія, а саме як Україна відійшла від Польщі, та на місце гетьмана претендувала одразу декілька осіб, однак боротьба за дане місце не була чесною.
Головною ідеєю твору є закликання українського народу до єднання, та те що керуючим складом держави повинна бути інтелігенція. В проблематиці даного твору висвітлюються такі проблеми: зрада та вірність людей, стосунки між державами - Росією та Україною, діти та батьки, сучасна та історична постать, історія України, порівняння панства та бідності.
Автор даного твору залишає свою увагу на відносинах між простими людьми, шляхтичами та міщанами, між запорожцями та козаками.
Головними героями даного твору є : Матвій Гвинтовка, Яким Сомко, полковник та гетьман Лівобережжя, Павло Тетеря являвся гетьманом правобережжя, Васюта Золотаренко являється полковником, Іван Брюховецький гетьман Запорізької Січі, Гагін – московський князь, Кирил Тур – козак, Черевань – господар та козак, та інші герої, з якими Ви зустрінетесь під час прочитання даного твору.
Сюжетом «Чорної Ради» є те, що на хутір Хмарище приїжджає син Шрамів та батько, їхнє знайомство родинами, Шрам хоче заручити Лесю та Петра; розмова з міщанами та їхнє незадоволення;
Твір «Чорна Рада» складається з 18 розділів. В кожному з котрих автор вміло використовує прийоми подорожей кожного із героїв. За допомогою цього прийому, автор зумів розкрити всю панораму життя людей, дізнатись про всі верства населення, зуміти поєднати читачів з героями твору, та донести розуміння до нас, що відбувалось у той період.
Експозицією є відображення історичної епохи яка відбувалась у творі, та героїв даного роману і їхнє знайомство.
Зав*язкою є те, як Шрам хоче підтримати Сомка, з метою відсторонення безладу серед козаків.
Розв*язкою являється трагічна і в одним час радісна новина, а саме смерть Сомка та одруження Лесі з Петром.