«Слово в моєму житті»

Слово для мне — поняття багатозначне. Це засіб отримувати й передавати інформацію, впливати на настрій і думки людей, висловлювати почуття. Слово — це велика сила, яку треба спрямовувати лише на щось добре: накопичувати знання, підтримувати когось у складній ситуації, дарувати радість і щастя. Кінець кінцем, саме слово робить людину людиною.

 

Краса світу і людської душі в художньому слові

 

Художня література відрізняється від інших видів мистецтва тим, що єдиним матеріалом тут є слово. Художнє слово здатне від­творити картину справжнього життя, красу природи, а читач пови­нен відчувати все те, що намагається передати йому письменник.

Художня мова, маючи справу з уявою читача, здатна відтворити рухи, звуки, поведінку героя, його почуття. Саме в цьому полягає сила художнього слова та його зображувальних можливостей як ма­теріалу словесного мистецтва. Тому художню літературу нерідко ще називають мистецтвом мистецтва.

Що ж таке мистецтво? Це образне відтворення життя. Але ви­дів мистецтва багато: музика, живопис, скульптура, балет, театр, кіно і художня література. Чим вони відрізняються один від одно­го? Насамперед — матеріалом, яким користується митець. Для

0композитора — це звук, для живописця — фарба, для скульптора — мармур, дерево, камінь тощо, а для творця художньої літератури — це слово.

Завдяки художньому слову ми можемо висловлювати наше за­хоплення героями, сюжетом, критикувати їх або співчувати. Саме воно здатне навчити нас цінувати красу світу і людської душі, розу­міти один одного, підтримувати та шанувати особистість.

 

Слово в житі людини

 

У світі є чимало таємниць, i одна з найбільших з-поміж них — слово. 3 ним людина невіддільно пов'язана до глибокої старості. Милими бабусиними казнами та материнськими колисковими піснями розпочинається прилучення дитини до краси різного слова. Завдяки слову людина пізнає світ. У слові постають сторінки давньої історії, здобутки сьогодення, уявлення про майбуття. Слово розповідає про водоспади Америки й Африки, льодові пустелі Арктики, високі снігові вершини, глибини космосу. Завдяки слову людині третього тисячолітття відомі думки та почуття, які хвилювали і далеких предків.

Часто буває, що людина розуміє суть певного слова, проте, щоб осягнути його в усій краci, глибині та неповторності, потрібно докласти чимало зусиль. Адже світ слова безмежний, велетенський, захоплюючий, і володарюють у нъому найталановитіші чарівники — письменннки. Вони творять образне слово, яке прилучає нас до світу краси, радості життя. Ооразне слово особливо яскраво спалахує в поетичних творах. Прикметно, що митець передає читачеві не тільки свої думки й почуття, а й пробуджує в ньому влада.

 

Письменники творять літературу — один з основних видів мистецтва. На відміну від мистецтва, матеріалом літератури є не фарби, звуки, мармур чи щось інше, а слово. Саме за допомогою слів письменники зображують усю багатограність життя, різноманітність людських характерів, красу природи Письменник не копіює дійсність, а, спираючись на спостереження, досвід, відтворює світ у художніх образах, творить нову художню дійсність за законами краси.

Мистецтво — це творче відображення дійсності за допомогою художніх образів

Види мистецтва: література, живопис, музика, хореографія, скульптура, архітектура, театр, кінематограф декоративно-прикладне мистецтво Література (від латин. litterature - написане lttera — буква) — один з основних видів мистецтва, мистецтво слова. Художня література має три роди: епос (казка, оповідання, повість, роман тощо) лірика (вірш пісня романс гімн сонет тощо) драма (комедія трагедія власне драма)

 

Слово в житті людини

 

Учитель. Перш ніж почати нашу подорож у країну слова, давайте разом з вами поміркуємо, що ж значить слово в людському розумінні, як воно впливає на людське життя. Для цього нам по­трібно відповісти на декілька запитань. А які вони, ми зараз з вами дізнаємось.

Що значить слово у житті людини?
А слово значить це — буття!
Що значить мова у житті Вкраїни?
А мова значить — майбуття!
Марія Куляба

Слово— це найменша самостійна і вільна одиниця мови, яка співвідноситься з предметом, явищем, ознакою, процесом, відно­шенням та ін. і основною функцією якого є позначення.

У слові з найдавніших часів відбивається пам’ять народу, бо немає майбутнього без минулого. Теперішньому поколінню треба плекати кожне слово рідної мови, передане нам у спадок від наших пращурів, вчити, розвивати та боронити свою мову, бо без неї народ втрачає самостійність та незалежність.

Мова— найкращий інструмент розуміння один одного. Пер­вісні люди спілкувались спочатку малюнками, які викарбовували на скелях. У цих малюнках вони зображували тварин, різноманіт­ні події та явища навколишнього світу, один одного тощо. Потім з’явилися жести, що полегшило спілкування. Минув час і людина почала розумітися через вигуки (вигуки — це звуконаслідування природних звуків), які згодом перетворились на слова, а ті, у свою чергу, утворили мову, яку ми з вами маємо змогу використовувати для спілкування сьогодні.

Спілкування— важлива частина нашого буття, але яким воно буде — залежить від нашого вміння використовувати мову. Вільне володіння словом дозволяє аргументовано дискутувати, вести ціка­ву бесіду, ненав’язливо підтримувати розмову, виголошувати приві­тання або будувати монологічне висловлювання,

♦ Чи любите ви спілкуватися з друзями? Що ви отримуєте в ре­зультаті?
♦ Як ви розумієте запропоновані прислів’я та приказки про слово?

1.Наймогутніша зброя — слово. 2. Слово — не горобець, виле­тить — не піймаєш. 3. Від теплого слова і лід розмерзає. 4. Більше діла — менше слів. 5. Хто мовчить, той двох навчить.

 

Твір "Сила слова” або "Слово — це зброя”

 

Українська література, як будь-яка література світу, створена митцями слова. Адже слово – неначе глина, з якої можна ліпити цілі світи. Тому література – це скарбниця слова.

 

Слово, і не тільки у складі літературі, володіє силою впливати на людські розуми, запевняти та відвертати, творити та руйнувати. Це певний універсальний інструмент спілкування та набування знань у вустах людини. Слова одних особистостей творять точки зору в інших. Яскравим та впливовим може бути як письмове, так і усне слово теж.

 

«Слово – це мудрості промінь,

 

Слово – це думка людська».

 

Так писала про феномен сили словесності українська письменниця Олена Пчілка.

 

Часто у ЗМІ говорять про те, що слово є зброєю. Воно – зброя для боротьби з ворогом у пропаганді та агітації. Але я вважаю, що це – не головне.

 

До того слово – це також зброя мирна. За допомогою слова ведеться боротьба за соціальну справедливість, права людини. Слова створюють світову культуру та національні культури теж. А ще вони пишуть літопис науки та історію великих та малих народів. Слово є зброєю за просвітництво та освіту, а також зброєю у спорах та дискусіях з безлічі важливих питань, що хвилюють людей.

 

Тому для грамотної та освіченої людині так важливо добре володіти словом. Вміти красиво писати, яскраво та культурно висловлюватись та вправно користуватися своєю ерудицією. «Якщо слово – це зброя, то, як усяку зброю, його треба доглядати та чистити» - говорив про досконалість мистецтва словесності українській поет-класик Максим Рильський.

 

Я – учень. Кожного дня разом зі своїми колежанами я теж вчуся вправно володіти словесними мистецтвом та культурою. Я вже знайомий з кращими творами української літератури та можу щиро стверджувати, погоджуючись с українським поетом Володимиром Сосюрою:

 

«Як прекрасне рідне слово!

 

Воно – не світ, а всі світи!»

На світі існує невидима сила. Вона є водночас зброєю та лікарем. Вона здатна змінювати світ та зцілювати душі. Ця сила є словом. Є навіть приказка: "слово — вершина людського”. Я з нею цілком згодний. Слово — одне з найвищих досягнень людей.

 

Особливо велике значення для людини має рідне слово. Його дитина чує ще в колисці від мами, потім вперше вимовляє його своїми вустами, а потім вчиться розбирати його літери у книгах. З рідним словом виростає людина, особистість.

 

Що це таке — слово? "Словом можна вбити, словом можна врятувати, словом можна з собою ціле військо скликати!” - такі рядки поети присвячують йому. Одне тільки слово може збудити в людині відчай або лють. А може підбадьорити, надихнути, повернути до життя.

 

Також слід зауважити, що слово і мовчання пов'язані, вони лежать на тих самих важелях. Недарма кажуть, що слово — це срібло, а мовчання — золото. Це правильна приказка. Часто буває, що необачно скривдиш друга або когось з родини, а потім стає соромно. Краще б і не говорив нічого.

 

До того ж безкінечно базікати не можна. Слова можуть втрачати свою цінність, якщо ми говоримо їх занадто багато або не за темою розмови, а також не підкріплюємо реальними справами. Тобто, просто кидаємо слова, обіцянки на вітер.

 

Слово є силою, якщо воне не пусте. Гостре слово українських письменників, наприклад, вголос говорило про гноблення простого народу. І сьогодні сміливе слово здатне захистити людину, встановити справедливість. Так будемо користуватися словом обережно та влучно, бо воно є великою силою та цінністю! І тільки від людини залежить, як використати цю силу: на зло чи на добро.

 

 

 

Чого варті у житті слова?(Твір-роздум)

 

 

Немовля ще лежить у колисці, а батьки вже розмовляють з ним. Звертаються до дитини з ніжними, пестливими словами. Втішаються, коли дитина "агукає". Намагаються зрозуміти, що маля хоче "сказати" цими звуками.

 

Радість приходить у родину, коли маля вимовляє перші слова: "мама", "тато". Адже це значить, що дитина починає говорити.

 

На нашій планеті диво спілкування через слова подароване тільки людині. Ми можемо розповісти одне одному про різні життєві пригоди, що з нами трапилися, про свої мрії, поділитися радістю чи горем, поспівчувати іншим.

 

Кожне слово, з яким ми звертаємося до інших людей, має свою душу — емоційне забарвлення. Багато залежить від того, які слова ми добираємо для спілкування, чи вміємо ними користуватися.

 

Є добрі слова: "добрий день", "будьте здорові", "спасибі", "дякую"... Вони свідчать про вихованість людини, її культуру. Той, хто "забуває" привітатися, подякувати за послугу чи пораду, одразу справляє не дуже гарне враження на інших людей.

 

Є слова, які передають наш настрій: веселий чи сумний. Але є і злі слова, з яких починаються сварки і непорозуміння між людьми.

 

Особливе значення в нашому житті відіграє художнє слово. Літературні твори з'являються завдяки тому, що є люди, які володіють даром мистецтва слова. Вони відчувають і розуміють красу і значення слова краще за інших.

 

Слово... Воно наш постійний супутник у житті. Лише від нас самих залежить, які слова добирати для спілкування а іншими людьми. Такі, що допоможуть нам знайти друзів, чи такі, внаслідок вживання яких втрачаються гарні стосунки. Слово вимагає обережного ставлення до себе, вміння ним правильно користуватися. І зовсім неправильно ми чинимо, коли вживаємо грубі, непристойні слова, забуваючи, що яке слово скажемо, таке до нас і повернеться. А тому прислухаймося не тільки до слів інших людей, а й до того, як говоримо самі.